چجوری آیلتس را شروع کنم ؟

چجوری آیلتس را شروع کنم ؟

دوست خوبم سلام ،
در این مقاله قصد داریم با شما در مورد اینکه چگونه برای آیلتس بخوانیم با هم صحبت کنیم.
انگیزه یادمان نرود :
قبل از هرچیز باید یک هدف و انگیزه قوی داشته باشیم . این مسیر ، مسیر اهمال گرا ها نیست. پس اول برای خودمان مشخص کنیم که :
 
چه نمره ای در کل می خواهیم؟
برای هر مهارت چه نمره ای نیاز داریم ؟
در حال حاضر نمره ما در هر مهارت چند است؟
در کشور ما هر روزه با افزایش مهاجرت ها به دلایل مختلف تعداد کتاب های موجود در بازار در مورد آیلتس رو به افزایش است آن هم از انتشارات های مختلف. اما خبر خوب این است که چون آیلتس یک آزمون به روز بین المللی است و هر بار موضوع سوالات به تناسب اتفاقات روزمره و سالیانه و دغدغه های مردم تغییر می کند و هم چنان تعدادی موضوع ثابت تکراری نیز دارد ، بنابراین برای پیروز شدن در ازمون آیلتس باید به مسائل زیر توجه کنیم :

 • به روز باشیم
 • مدل یادگیری خود را بشناسیم.
 • موضوعات پر تکرار آیلتس را شناسایی کرده و روی آن ها کار کنیم.
 • تست ، تکرار و تمرین

چرا هرکس یه چیز میگه ؟
اولین سوال اکثر داوطلبان بدون مقدمه این است چی بخونم آیلتس بگیرم.
این سوال دغدغه تعداد بسیاری از داوطلبان آیلتس هست.
اما متاسفانه اصلا سوال درستی نیست. وقتی ما این سوال را می پرسیم همانند این است که از مسئول رستوران بپرسیم « غذا چی بخورم » ؟
در حالی که اگر از صاحب رستوران قرار است نظر بپرسیم باید بگوییم « من یک نوع غذای برنجی می خوام خیلی هم چرب نباشه ، قیمتش مناسب باشه به سبزیجات هم حساسیت دارم. چه پیشنهاد می کنید ؟»
-برای این که سوال را از مدرسین و مشاورین مربوطه درست بپرسیم باید آن را این گونه مطرح کنیم :
من در حال حاضر نمره کلی ۶ را در آزمون ماک آیلتس دارم. هدفم گرفتن نمره  6.5 در آیلتس هست در آزمون ماک همه مهارت هایم را ۶ گرفتم . خودم تا کتاب های Cambridge 6  مطالعه کردم و کتاب های ترمیک زبان ۳  interchange را در آموزشگاه تمام کردم . چه کتاب هایی بخوانم تا نمره ام به ۶٫۵ برسد. مشکل اصلی من در مهارت Speaking این است که بسیار استرس می گیرم و نمی توانم تمرکز کنم. مطالب از یادم میرود و لغت و ایده کم می آورم. در مورد writing هم با موضوعات آشنایی ندارم . چه کتاب های می توانند کمکم کنند ؟
فکر می کنید از کدام سوالات اطلاعات بیشتر و مناسب تری می گیریم قطعا مورد دوم . یادمان باشد وقتی ما خودمان برای سوالی که جوابش برای مان مهم است وقت نمی گذاریم و مفهوم را درست نمی رسانیم نمی توانیم از دیگران انتظار داشته باشیم آن ها وقت بگذارند.

می خواهم آزمون آیلتس بدهم از کجا شروع کنم؟

 1. اول یک آزمون ماک آیلتس در موسسات معتبر بدهیم. ( این آزمون مشابه سازی شده آیلتس هست مثل آزمون های آزمایشی قلم چی یا آزمون های آزمایشی سازمان سنجش که مشابه سازی کنکور اصلی بود.  و تنها یک پیش زمینه به شما می دهد که با سطح خود در آیلتس آشنا شویم و بفهمیم در حال حاضر چه نمره ای داریم تا بتوانیم برای مطالعه خود دقیق و اصولی تصمیم بگیریم و زمان خود را با منابع آسان یا سختی که مناسب سطح شما نیست هدر ندهیم.)
 2. با توجه به نمره ای که از آزمون ماک بدست آوردیم نام کتاب های مورد نظر خود را از مقالات این سایت پیدا کنیم.
 3. هر روز در کنار مطالعه تست بزنیم.

یادمان باشد :
نکته ۱ :قبل از شروع خود را تعیین سطح کنیم.
هرینه آزمون ماک زیاد نیست اکثر موسسات با هزینه ای زیر ۱۰۰ هزار تومان آن را برگزار می کنند.بهتر از این است که یک میلیون برای آزمون اصلی هزینه کنیم و نتیجه نگیریم!
نکته ۲ : شما باید بسته به نیاز خود این کتاب ها را تهیه کنید شاید همه آن ها برای شما ضروری نباشد.
نکته ۳ : تحت تاثیر جو قرار نگیرید.
در کشور ما خدا نکند چیزی مد شود. مدت کوتاهی در کتاب فروشی انتشارات جنگل کار می کردم و برایم خیلی عجیب بود که افراد می آمدند و کتاب ۵۰۴ و ۱۱۰۰ را برای آیلتس می بردند و از آن جالب تر اینکه خیلی از آن ها مشغول خواندن کتاب های اولیه زبان در حد مبتدی بودند. این کتاب ها کتاب هایی هستند که بیشتر برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاهی مثل ارشد و دکترا کاربرد دارد و نمی دانم چه چیزی باعث شد تا این حد مد شوند که هنوز هم خیلی از مدرسین ما آن ها را به عنوان منبع اصلی لغات آیلتس معرفی می کنند.
نکته ۴ : آیلتس یک آزمون بین المللی است بنابراین بهتر است تا می توانیم از منابع انگلیسی زبان استفاده کنیم.
نکته ۵ : روش مطالعاتی خود را پیدا کنیم.
بعضی ها با تست بیشتر به نتیجه می رسند و بعضی ها باید اول مطلب را یاد بگیرند بعد به سراغ تست زنی بروند و این بستگی به اطلاعات زبانی ما دارد . بنابر این از بین منابع معرفی شده خودمان باید کتاب مورد نیازمان را با توجه به اینکه با تمرین بیشتر یاد می گیریم یا تست انتخاب کنیم. یادتان هست زمان کنکور عده ای کلاس تست می رفتند و عده ای کلاس تقویتی برخی هم بیشتر دوست داشتند خودشان بخوانند.بعضی ها خلاصه نویسی می کردند و خیلی ها زیادی می خواندند شما هم باید روش خود را پیدا کنیم.
نکته ۶ : دچار کمال گرایی نشویم
گاهی در کنکور آن ها که خیلی به نظر نمی آمد تلاش کرده باشند رتبه های خوبی می آوردند. در واقع آن ها تلاش می کردند ولی تلاش اضافه نمی کردند در واقع آن ها مثل خیلی از رقبایشان دچار کمال گرایی نمی شدند. مراقب باشیم در آزمون آیلتس کمال گرایی نکنیم وقتی ۷ لازم داریم چرا برای ۸ تلاش کنیم . این کار ممکن باعث شود همان ۷ را هم نگیزیم. در آزمون آیلتس برای تغییر حتی نیم نمره باید ماه ها وقت بگذارید.
نکته ۷ : به دنبال کتاب های ترجمه شده ی آیلتس نباشیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سوالات آزمون آیین نامه
  ۴:۵۱ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰

  ممنون اطلاعت مفید و خوبی بود